Konferencja naukowa: Dylematy i wyzwania w zakresie podatku u źródła w kontekście konkurencyjności Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
11 gru 2024

Międzynarodowe Stowarzyszenie Podatkowe w Polsce (IFA Polish Branch), Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapraszają na konferencję naukową „Dylematy i wyzwania w zakresie podatku u źródła w kontekście konkurencyjności Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej”, która odbędzie się w środę, 11 grudnia 2024 r., w godz. 9.00–16.00 w auli II w budynku C Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (al. Niepodległości 128, 02-554 Warszawa) oraz online (link: Dołącz do spotkania teraz; Identyfikator spotkania: 323 971 205 815; Kod dostępu: L9oQ9pE2).

Wstęp wolny.

Celem konferencji jest omówienie dylematów w zakresie przepisów oraz orzecznictwa na ich tle.  

Przepisy w zakresie podatku u źródła były przedmiotem istotnych zmian. Obejmowały one m.in. wprowadzenie wymogów należytej staranności płatnika i modelu pay & refund, które są poczytywane przez przedsiębiorców jako nadmiernie skomplikowane, a w konsekwencji – niejasne. Orzecznictwo na tle przepisów dotyczących podatku u źródła nie jest jednolite.

Istotne kontrowersje dotyczą konstytucyjności i zgodności z prawem Unii Europejskiej przepisów w zakresie stosowania zwolnień i obniżonych stawek podatku u źródła do dywidend, odsetek i należności licencyjnych.

Wątpliwości budzi również prawotwórcza interpretacja przesłanek stosowania wyżej wymienionych preferencji podatkowych przez nakładanie dodatkowych wymogów stosowania zwolnień, które są regulowane w unijnych Dyrektywach PS i IR, przez odniesienie do warunków określonych w bilateralnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania i dokumentach, które nie stanowią źródeł prawa np. komentarza do Modelu Konwencji OECD czy projektów objaśnień Ministerstwa Finansów. Podejście takie może być uznane za sprzeczne z zasadą określoności danin publicznych wyrażoną w art. 217 Konstytucji RP i budzić wątpliwości co do jego zgodności z prawem UE.

Dostrzegalne są sprzeczne stanowiska co do stosowania art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące odnoszące się do dylematu czy adresatem tego przepisu jest płatnik czy podatnik. Zastosowanie szczególnej klauzuli antyabuzywnej wspomnianej w przywołanym przepisie może być dla podatnika (płatnika) bardziej dotkliwe niż zastosowanie klauzuli GAAR.

Stosowanie koncepcji Beneficial Owner (traktowanej – bez podstawy prawnej – jako szczególnej klauzuli antyabuzywnej) i podejścia look-through nie zostało uregulowane prawnie czy ujęte w finalnych objaśnieniach Ministerstwa Finansów podczas, gdy istnieje zmieniające się i niespójne orzecznictwo w zakresie ich stosowania, co może prowadzić do nierównego traktowania płatników i podatników. Nie zostały również uregulowane standardy dochowania należytej staranności i postępowania dowodowego w jej zakresie.

Powyższa sytuacja może prowadzić do postrzegania Polski jako nieatrakcyjnej jurysdykcji inwestycyjnej przez polskich i zagranicznych przedsiębiorców pod względem stabilności i jakości prawa podatkowego. W przypadku efektywnego opodatkowania repatriacji zysków na poziomie 38 % (19% CIT i 19% WHT) czy płatności odsetek i należności licencyjnych podatkiem u źródła na poziomie 20% Polska może utracić istniejące inwestycje i perspektywy pozyskania nowych inwestycji. Przedsiębiorcy bardzo odbierają negatywnie również postępowania karne skarbowe w obszarze podatku u źródła.

Spory w obszarze podatku u źródła mogą skutkować podejmowaniem procedur MAP i BIT na podstawie umów o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji przez inwestorów z państw trzecich.

Kluczowym tematem konferencji jest odpowiedzenie na pytania jaką politykę podatkową i działania Polska może podjąć celem zapewnia jasnych i nowoczesnych regulacji w obszarze WHT balansujących interesy organów podatkowych i płatników/podatników.

Konferencja ma na celu stworzenie forum dyskusyjnego przedstawicieli biznesu, doktryny, administracji podatkowej i doradców podatkowych. Wśród panelistów zaproszenie przyjęli przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz doradcy podatkowi.

 

RAMOWY PLAN KONFERENCJI:

9.00 – 9.10: Przywitanie gości

dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK,

dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH i

mec. Michał Nowacki (IFA)

9.10 – 9.20: Otwarcie konferencji:

Jego Magnificencja dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH. Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

9.20 – 9.40: Wykład wprowadzający

dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, Skutki zmiany linii orzeczniczej sądów i organów podatkowych – dlaczego płatnik, który nie był wróżką ma za to płacić?

9.40 – 11.10: PANEL I:  Wyzwania dla biznesu w zakresie podatku u źródła  

Moderator: Michał Broniewicz, Wiceprezes Zarządu, Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych

Dyskusja panelowa:

  • Percepcja regulacji w zakresie podatku u źródła przez przedstawicieli biznesu
  • Wątpliwości co do zgodności regulacji WHT z Konstytucją
  • Wyzwania dla biznesu związane z zapewnieniem zgodności w obszarze podatku u źródła (m.in. należyta staranność, pay and refund, oświadczenie płatnika, opinie o stosowaniu preferencji podatkowej)
  • Wyzwania związane z zarządzaniem kontrowersjami WHT w obszarze dywidend, należności licencyjnych i odsetek – doświadczenia z postępowań podatkowych, sądowoadministracyjnych i karnych skarbowych,
  • Kontrowersje WHT i TP w obszarze dywidend, należności licencyjnych i odsetek,
  • Wpływ na percepcję Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej,
  • Postulaty

Uczestnicy: Adam Wacławczyk (Deloitte), doradca podatkowy Michał Zdyb, Anna Stępniak (przedstawiciel biznesu) i Rezan Ökten (Dentons NL, wykładowca na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA)), Michał Nowacki (Wardyński i Wspólnicy, IFA) i Izabela Andrzejewska-Czernek (IFA)

11.10 – 11.30: przerwa kawowa

11.30 – 13.15: PANEL II: Dylematy prawne w obszarze podatku u źródła

Moderator: dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK

11.30 – 12.00 Referat wprowadzający - dr hab. Błażej Kuźniacki, prof. UŁa, pt. 7 błędów głównych w wykładni NSA w sprawach o BO – przyczyny i skutki

Dyskusja panelowa:

  • Odpowiedzialność i standardy należytej staranności płatnika
  • Look-through
  • Procesowe aspekty dowodzenia statusu BO
  • Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości i jego wpływ na rozumienie prawa krajowego
  • Wymogi dowodowe w zakresie standardów należytej staranności płatnika,
  • Interpretacje ogólne w sprawach WHT
  • Wytyczne/perspektywy wytycznych  w zakresie BO i look - through, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów
  • Postulaty

Uczestnicy: dr Jakub Jankowski (MF, w potwierdzeniu), dr Filip Majdowski (EY), Mateusz Raińczuk (Deloitte), Anna Karczewska, doradca podatkowy i członek Rady ds. Przeciwdziałania do spraw Unikania Opodatkowania

13.15 – 13.45: przerwa kawowa

13.45 – 15.15: PANEL III: Podatek u źródła w regulacjach międzynarodowych orzecznictwie TSUE oraz innych państw UE – wyzwania i perspektywy

Moderator: prof. dr hab. Jadwiga Glumińska – Pawlic (Uniwersytet Śląski)

13.45 – 14.00 -  referat dr Svitlana Buriak, adiunkt na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA), nt. wyroków duńskich i innych spraw WHT

Dyskusja panelowa z uczestnictwem: przedstawiciel doktryny, KAS, biznesu, doradca podatkowy

  • Ewolucja orzecznictwa ETS w sprawach WHT
  • Czy szczególne klauzule antyabuzywne powinny mieć skutki bardziej dotkliwe dla podatnika (płatnika) niż GAAR?
  • Czy Dyrektywa PS jest dostosowana do obecnych wymogów?
  • Czy ewolucja prawa UE (projektowane Dyrektywy Unshell i Faster) rozwiązuje obecne wyzwania i potrzeby biznesu?
  • Czy w obszarze regulacji podatku u źródła istnieją zagadnienia, które powinny być przedmiotem pytań prejudycjalnych?
  • Procedury MAP, BIT i inne ramnifikacje sporów WHT
  • Postulaty

Uczestnicy:

dr Giammarco Cottani, Head of Tax, wykładowca UvA, Tomasz Leszczewski (DZP), dr Mikołaj Kondej (PWC),  prof. dr hab. Artur Nowak-Far (SGH)

15.15: Podsumowanie i zamknięcie konferencji

Strona korzysta z plików cookies.