Mijają 4 lata od wdrożenia dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. (DAC-6) dotyczącej raportowania schematów podatkowych. Pojawienie się DAC-6 jest efektem zaostrzenia w ramach projektu OECD BEPS 1.0. podejścia państw do międzynarodowej wymiany informacji traktowanej jako metoda przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania.
W raportach końcowych BEPS 1.0 wskazywano na potrzebę poprawy transparentności z uwzględnieniem obowiązkowej wymiany dotyczącej rozstrzygnięć związanych z uzyskaniem preferencyjnych zasad opodatkowania.
W szczególności działanie 12 zawierało rekomendacje dotyczące stworzenia przepisów krajowych w zakresie nałożenia obowiązku ujawniania agresywnych strategii planowania podatkowego przez podatników.
W ślad za rekomendacjami OECD uchwalono dyrektywę Rady (UE) 2015/2376 z 8 grudnia 2015 r. (DAC 3) oraz dyrektywę Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. (DAC-6). Regulacje DAC-6 prowokują, zwłaszcza w Polsce, liczne dyskusje w zakresie praktycznych aspektów wdrożeniowych.
Konferencja zostanie poświęcona ocenie skutków funkcjonowania dyrektywy DAC-6 z perspektywy unijnej oraz praktyki krajowej. Ocena dokonana zostanie w szerszej perspektywie zwiększającej się stopniowo transparentności podatkowej.
Organizatorzy przewidują wydanie publikacji pokonferencyjnej w punktowanym wydawnictwie.
prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
Prawniczka, specjalistka z zakresu prawa finansowego i podatkowego, profesor nauk prawnych, nauczycielka akademicka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza
w Częstochowie. Kieruje Zespołem Badawczym Instytutu Nauk Prawnych
na UŚ. Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych IV Kadencji. Od 2014 r. jest wiceprzewodniczącą Komitetu Podatkowego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Powołana przez Ministra Finansów w skład Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Autorka ponad 150 publikacji naukowych.
dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH
Kierownik Zakładu Prawa Podatkowego i Celnego w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw, profesor nadzwyczajny SGH, doktor habilitowany nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, radca prawny, były pracownik urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Specjalizuje się w prawie podatkowym oraz prawie gospodarczym.
dr Monika Laskowska
Doktorka nauk o polityce publicznej, doradczyni podatkowa, członkini Zespołu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2019 r. wyróżniona nagrodą LMG Europe Women in Business Law Awards jako najlepsza ekspertka w dziedzinie cen transferowych
w Europie. W rankingu ITR World TP w kilku ostatnich latach wymieniana jako Highly Regarded TP Practicioner. Zajmowała stanowisko wicedyrektorki
w Departamencie Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów oraz pełniła rolę właściwej władzy w międzynarodowych procedurach wzajemnego porozumiewania się. Delegatka w OECD oraz w JTPF. W kadencji 2022-2025, członkini zarządu polskiego oddziału International Fiscal Association.
Termin: |
25 maja 2023 r. godz. 9:00-16:00 |
Miejsce: |
Konferencja organizowana jest w formule hybrydowej: |
Stacjonarnie |
Szkoła Główna Handlowa |
Online |
Za pośrednictwem aplikacji MS Teams |
Rejestracja: |
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wymagana jest uprzednia rejestracja poprzez wypełnienie i przesłanie formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem: |
Kontakt: |
Kontakt z organizatorami konferencji: konferencja_mdr@sgh.waw.pl |